ÖNCE HAYALJudith Malika Liberman – Zeynep Özatalay

Önce Hayal masal anlatıcısı Judith Malika Liberman’ın ilk kitabı… Bu kitapla yazar aşina olduğumuz sıcak anlatımlarını bu kez iki kapak arasına sıkıştırıyor. Açıldıkça, okundukça renkli hayal dünyalarına götürecek bu masalda kuşaktan kuşağa aktarılan bir mesleğin nasıl sanata dönüştüğünü görüyoruz. Geri dönüşümün önemi, yaratıcı düşüncenin kullanımı, emek, çaba, umut, kuşaklar arası iletişim, geleneklere ve hatıralara saygı vb. birçok önemli değere ışık tutuluyor. Anlatımda ise adeta renkler, melodiler, sözcükler dans ediyor. Yazar betimlemeleri ile, müzik eklemeleri ile yalnızca düşünceleri değil, duyuları da harekete geçiriyor.

Okuyucuyu kendi hayal dünyasına davet ediyor ve anlattığı masala tanık ediyor… Bu sayede okuyucular sadece masalda anlatılan kurguyu hayal etmekle kalmıyor, anlatılan yaratıcı örneklerin nasıl hissettireceğini hayal edebiliyorlar. Bu haliyle  yazar çocuklara masal anlatırken ebeveynlere de adeta masal nasıl anlatılır? ‘ın dersini veriyor diyebiliriz

Hayal ettiğin gerçek olur, her şeyden önce bir hayal kur!

Masalın konusu adından da anlaşılacağı üzere hayal etmenin önemi. Bununla beraber bir mesleği yaparken sadece görev bilincinin yanında bireysel farklılıkları ve yetenekleri nasıl kullanırız? Sorusuna da cevap veriliyor. Masaldaki önemli temaları müzikle verdiği için öğrenmeyi kolaylaştırıyor, okumayı da daha keyifli bir hale getiriyor. Kurguyu sıcak bir aile atmosferi içinde kurguluyor. Bu sayede farklı yaşların birbiriyle paylaşımları, kurdukları nezaketli ve saygılı iletişime de şahit oluyoruz. Kumaşları anlatırken  tüm duyularımızla hissettiğimiz mevsimleri örnek olarak veriyor. 

Selma TEKİN

Bültene Kayıt Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir