BİLİNMEYEN BİR KADININ MEKTUBU – Stefan  Zweig

 Yazarın her kitabı ayrı güzel benim için ancak bugün, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu  ilk aklıma gelenlerden. Çünkü öyle güzel bir kurgu ve anlatımı var ki, bazen eski bir filmin içinde gibi hissediyor okur kendini.

Yazar her zamanki gibi psikolojik tahliller ve anlaşılamayan duyguların yalın bir anlatımını yapıyor. Aslında çok uzak gibi gelen bir meselenin, son derece insani, yalın ve gerçek halini gösteriyor size. İnsanın duygulardan mamul bir canlı olduğunu, bu duyguları herkesin yaşadığını sadece biraz üzerinde düşünmeniz gerektiğini anlatıyor sanki.

 Tabi birde kadın erkek ruh halini, her iki cinsiyetin ruhsal olgunluk farklarını, hayata bakışını ve yaşayışını anlatıyor. Kadın duyguları konusunda kendimi bu kadar yakın hissettiğim az yazar vardır. İlk bölümünde ağlayıverdiğimi de eklemeliyim. Öyle naif anlatır ve aslında yaşantımızı çoğu zaman duygularımızın kontrol ettiğini ve kendimizi düşünerek geliştirip güçlendireceğimiz de  gösterir bize. Belki de bana öyle gelmiştir, başka bir kadına bambaşka bir kapı aralayabilir yazar. Kim bilir…

Nurhan ALEÇAKIR

Bültene Kayıt Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir