SON ADA – Zülfi Livaneli

Bu kitaba başlayınca elinizden bırakamayacaksınız.

Son Ada kitabını, özellikle de bu günlerde elinize alacak olursanız içinde bulunduğumuz karantina süreciyle ilgili birçok özdeşim ve çağrışımlar bulabilirsiniz. Bu kitabı okurken yer yer çaresizlik, yer yer öfke, yer yer umut hissedeceksiniz şüphesiz.

Bana göre okuyucuların kendinden bir parça bulduğu kitaplar; halkın kitaplarıdır, halka adanmış kitaplardır. İşte Zülfü Livaneli’nin Son Ada kitabı aynen böyle bir kitap; halka, insanlığa adanmış. Sanırım tam da bu yüzden Yaşar Kemal bu eser için “Zülfü büyük kapıdan bu romanıyla girmiştir.” demiştir.

Son Ada kitabı, gerek kurgusu gerekse okuyucuyu kendine inandırıp kurgunun içine çekmesiyle etkileyici bir roman. Kitabı okurken kendimi bir mobese kamerasının içine hapsedilmiş gibi hissettim. Biri adalet isteseydi tüm izlenimlerimi eline vermek istedim. Olaylara müdahale etmek ve romandaki o kahramanlardan biri de ben olmak istedim. Doğaya yapılan haksız ve yersiz müdahalelere engel olmak, ada halkıyla yan yana yürümek istedim. Yapılan toplantılarda el kaldırmak…

Doğayı talan edip yapısını bozarsanız elbette doğa er ya da geç kendini bulacak ve siz doğaya hasret kalacaksınız. Tıpkı karantina günlerimizde deneyimlemek zorunda kaldığımız gibi.  Bu romanda günümüzden bir şeyler muhakkak bulacaksınız demiştim. Benim bu süreçte bulduğum şey ise bu oldu. Bu kitabı okumadıysanız başlamak için hiç de geç değil. Hala nefes alıyoruz, hala yaşama tutunuyoruz ve hala umudumuz var; öyle değil mi?

Pınar KIRKULAK

Bültene Kayıt Olun

7 thoughts on “Son Ada

  1. Bir doğa sever olarak kesin okumam gereken bir kitap olduğuna kanaat getirdim. Doğaya hasret kaldığımız bugünlerde umarım hepimiz tabiatın bizim için ne kadar önemli olduğunu anlarız ve ona zarar vermememiz gerektiğini öğreniriz. Kitabın tanıtımı için teşekkürlerimi sunarım.

  2. Bu kitabı daha önce ben de okumuştum. Çok yerinde tespitleriniz var. Gerçekten de duygularıma ve düşüncelerime tercüman oldunuz. Elinize emeğinize yüreğinize sağlık.

  3. Kitabı yorumlayan arkadaş öyle bir yorumlamış ki kitabı okumadan yüreğimin bir yerlerine dokundu resmen hiç okumadığım bir kitabın içinde buldum kendimi şimdi ilk işim bu kitabı alıp kendimi ona bırakmak böyle güzel kitapları okumayı bilip kalemi güçlü insanlar tanıtınca okurken daha bir haz alıyorum kim yorumladıysa umarım yazımıda görüyordur yüreğine ve kalemine sağlık..

  4. Son ada kitabı doğa temalı gorunsede fazlasıyla siyaset içeren bir kitap.Kitlelerin duyarsizlasmasi,düşünmeden itaat eden toplum,yapılan yanlışlara dur dememenin bedenlini silsile halinde gelen felaketlerle insanoğlu ancak anlıyor ama artık çok geç.Guzel bir kitap ama biraz eksik yorumlanmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir