BEYNİNİZ HAYATINIZI NASIL ŞEKİLLENDİRİR? Ece Balkuv

  Uzman Dr. Ece Balkuv, hakkında ne kadar çok şey öğrenirsek öğrenelim hala gizemini koruyan beyimiz hakkında anlaşılır bir şekilde bilgi veriyor kitabında. Bilinç zihin ve kişiliğimizi oluşturan her şey hakkında, bilimsel açıklamalar, örnekler ve deneylerle anlatılan bilgiler kendimiz hakkında bildiklerimiz de gözden geçirmemizi sağlıyor.

  ‘Beyne ulaşan gerçekle beynin bilincimize sunduğu gerçek birbirinden oldukça farklı’  derken insan zihninin durmadan yeni bilgileri yorumladığı ve boşluk doldurduğunu şaşırarak okumanızı sağlıyor. Aslında kendimizi ve etrafımızdaki dünyayı algılayış ve yorumlayış biçimimizi neler oluşturuyor? Genetik yapımız ve ailemiz, edindiğimiz bilgiler, dünyayı algılayışımızı nasıl etkiliyor? Zeka, duygu ve davranışlarımız nasıl şekilleniyor? Bu ve benzeri sorularla, beynimiz ve nörobilim hakkında merak ettiğimiz her şey bu kitapla açıklığa kavuşuyor.

    Son yıllarda özellikle önem kazanan sinir bilim  ve beynimizin işleyişi hala gizemini koruyan sırlarla dolu. Beynimizin yaptıkları ve yapabilecekleri oldukça geniş kapsamlı bir konu. Mesela biz öğrenciyken sinir  hücrelerinin öldüğünde yada zarar gördüğünde tekrar eskisi gibi çalışmadığını ve kaybettiğimiz beyin hücrelerinin asla eski fonksiyonlarına kavuşmadığını öğrenirken, bugün sinir hücrelerinin iyileşebildiğini, yanındaki hücrelerle iletişim kurabildiğini ve yeni fonksiyonlar edinebildiğini yapılan araştırmalar sayesinde bu kitapta görebiliyoruz. Bu kitap beynimizi tanımamız kadar kullanabilmek içinde çalışmak gerektiğini ayrıca açıklamış oluyor.

   Pek çok bilimsel açıklama herkesin anlayabileceği kadar açıklayıcı ve sade olarak yazılmış. Beynimiz hakkında biraz bilmek  ve onun bitmek bilmeyen yeni bağlantılarını anlamak için okumak iyi gelecektir.

Nurhan ALEÇAKIR


Kitap İçin TIKLAYINIZ

Bültene Kayıt Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir