1984 – George Orwell

1984 yılında bir yolculuğa ne dersiniz? Üstelik bunun için zaman makinesine ihtiyacınız yok. Bir kitap edinip kapağını açmanız yeterli. Böylece hem geçmişe hem de geleceğe açılan bir kapıda bulacaksınız kendinizi. Tahmin edeceğiniz üzere George Orwell’ın 1984’ünden bahsediyorum. Kitabı elinize alıp okumaya başladığınız anda bir distopyanın içinde buluyorsunuz kendinizi. Okumaya devam ettikçe ise yaşamakta olduğunuz hayatın ya da gelecek yılların bir distopyadan ibaret olup olmadığını düşünürken…

Bir yıl düşünün ki bütün insanlığı savaş şemsiyesi altında toplayarak sahte bir samimiyetle kucaklayan… Bir yıl düşünün ki sevilmenin ve sevginin sömürge malzemesi olduğu… George Orwell’ın 1984’ü işte tam da böyle bir yıl.

İtiraf etmeliyim biraz kızgınlık, bir tutam kırgınlık, göz kararı bir de aşk bekliyor sizleri sayfaların arasında. O yüzden “Dikkat!” demek istiyorum sizlere, okurken hissedeceğiniz duygular, kitabı bir solukta bitirmeniz için dümeni ele geçirebilir siz farkında bile olmadan. Kurgusu ve satırları ile çok satanlar, en iyiler, mutlaka okunması gerekenler listelerinde hep üst sıralarda yerini koruyan bu başyapıtın, yüzyıllarca konuşulmaya ve okunmaya devam edileceği kesin bana kalırsa.

Küreselleşen ve hızla büyüyen dünyada, kuşaklar arası farkın da hızla arttığını hissedince, torunlarımızla birlikte kaç kitabı tartışabileceğiz acaba diye düşünüyorum? Tam bu kaygıyı yaşarken iyi ki 1984’ü yazmış diyorum Orwell. Kendimi torunlarımla 2084 yılında “Big Brother Watching You” sloganını konuşurken hayal ediyorum ve heyecanlanıyorum. Belki de geleceğin mirası elle tutulamayan, gözle görülemeyen bugünkü duygularımız, fikirlerimiz ve düşüncelerimiz olacak diyorum kendime. Ve daha fazla miras bırakmak için daha fazla okuyorum. Siz torunlarınıza hangi kitabı anlatırken hayal ediyorsunuz kendinizi? Aklınıza bir kitap gelmiyorsa 1984’e şans verin derim ve bırakın Orwell sizi Okyanusya’da bir zaman yolculuğuna çıkarsın.

Percihan ZENGİN


Kitap İçin TIKLAYINIZ

Bu kitap ile ilgili diğer yazarlarımızın yorumunu aşağıda bulabilirsiniz.

Nurhan ALEÇAKIR

Bültene Kayıt Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir