BU SES DE NE? Isabel Minhos Martins 

 

Şu sesi duyuyor musun?

Birisi bu kitabın içinden sana sesleniyor…

Kim olabilir acaba?

Kim olduğunu bulmak için izleri takip et! 

Parmaklarını, gözlerini, kulakları ve burnunu kullanarak hikayeyi anlat. Parmak uçlarının üzerinde ıssız bir ormandan ve soğuk bir nehirden geçeceksin.Korkunç bir fırtınaya göğüs gereceksin. İlerlemek zorlaştığında sakın vazgeçme. Belki de yanıtları bir sonraki sayfada bulacaksın. Hazır mısın? Haydii, macera başlasın.

Arka kapak yazısını okuduktan sonra  bedenini ve hayal gücünü kullanman gerektiğini düşündürüyor. Bana göre hayal gücünün ötesinde kütüphanenizin başyapıtı olmaya aday. Deneyimleten, düşündüren, ürettiren, ezber bozan sorularıyla, tüm benliğinizi içine alan duyuların hepsini aktif bir şekilde kullandırabilen nadide bir kitap.

 

Bu yaz,  tatil de okumak için yanımıza aldığımız kitaplardan biriydi. Her okuyuşumuzda farklı farklı noktalarından geçerek dikkati zirvede yaşattı. Bana göre doğa en iyi öğretmen, kitap da doğada karşılaşabileceğimiz her şeyi sunuyor. Orman, doğanın içindeki sesler, engeller, doğadaki diğer canlılara karşı tutum…

Çocuklarla kitap okurken aktif olmalarını önemserim. İnteraktif okuma sağlayabilirken çocuğa, doğa ve hayvan sevgisi aşısı yapma imkanı veriyor; bu aşıyı yaparken çocuğunuzun ya da öğrencilerinizin doğaya ve hayvanlara karşı hassas olduğu noktaları değiştirebilir ya da farkındalık sağlayabilirsiniz.

4-99 yaş aralığı her kişi okuyabilir. Kitabın çizimleri tıpkı ana sınıfı ve birinci sınıfta parmak kaslarını güçlendirmek için kullanılan çizgi çalışmalarını çağrıştırıyor, çizgi çalışmalarınızı eğlenceli hale getirmeniz için iyi bir fırsat olabilir.

Renk, şekil ve kodlama çalışmaları yapabilirsiniz. Kazanımı oldukça fazla, bizim kazanımımız ise  bir kitaba dokunarak doğayı hissedebilmek oldu. Kelime dağarcığınızı geliştiren yalın dili ve çizimleriyle sayfayı çevirsek mi? biraz daha konuşsak mı? diyebileceğiniz elinizden düşüremeyeceğiniz bir kitap.

Bol okumalı günler.

Sevgilerimle…

Hayriye DEMİRKOPARAN


Kitap İçin TIKLAYINIZ

Bültene Kayıt Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir