İYİ HİSSETMEK David D. Burns

Hepimizin evlere kapandığı bu dönemde şeker gibi kitaplar olsa da keyifle okusak… Böyle anlarda elim genellikle rafta duran David Burns’ün “İyi Hissetmek” kitabına gidiyor. Bazen öğrenmek, bazen keşfetmek, bazen de bulmak için sıklıkla sayfalarında geziniyorum.

Bayramın ve kapanmanın ardından dış dünyaya uyum sağlamaya çalıştığımız günlerde keyifle okuyabileceğiniz bir kitap olduğunu düşündüğüm için sizlere önermek istedim. Hayatımızda pek çok kez, pek çok şeye uyum sağladık. Farkında olarak ya da olmayarak…

Doğduğumuzda annemizin karnından ilk, büyük ayrılmaya yaşadık ve yeni dünyaya uyum sağladık. Okula başladık, yeni bir yere, yeni insanlara, yeni sorumluluklara uyum gösterdik. Bugün de COVID-19 ile yaşamaya uyum sağlıyoruz. Ne güzel şey insanın uyum sağlama becerisi. Peki ya uyum sağlayamazsak ne olur?

Uyum sağlayamadığımız anlarda ruhumuz ve bedenimiz çeşitli tepkiler verir bizlere. Bu tepkiler fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar, hastalıklar ve duygusal zorlanmalar şeklinde gün yüzüne çıkar. Böyle zamanlarda hepimizin en temel ihtiyacı “iyi hissetmek” olur.

İnsanın uyum sağlamak gibi daha pek çok becerisi vardır. Örneğin, kendi kendine yardım becerisi. David Burns, kişinin kendine yardım becerisini kullanarak iyi hissedebileceğini söylüyor “İyi Hissetmek” kitabında bizlere. Bilimsel açıklamalarla ve tekniklerle kişilerin iyilik hallerini nasıl yükseltebileceğini gösteriyor. İçerisinde testler, uygulama örnekleri de barındırıyor kendinize uygulamanız için. Kısacası Burns satırlarında sizi kendinizin terapisti olmaya davet ediyor. Ne dersiniz?

Percihan ZENGİN


Kitap İçin TIKLAYINIZ

Bültene Kayıt Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir