HADİ MASAL ANLATALIM – Ayşegül Dede

Merhaba sevgili okur,

Bu ay en sevdiğim kitap Ayşegül Dede’nin Hadi Masal Anlatalım adlı kitap oldu. Yaşadığımız durumları arkadaşlarınıza veya ailenize nasıl anlatıyorsunuz? Sizi dinliyorlar mı? Ya da siz birini dinlerken onu dinlemenize neden olan şey ne? Anlatış biçimi mi, kullandığı kelimeler mi, yoksa sizin gözünüzde canlandırabilme yeteneği mi? Bu sorulara herkes bir cevap versin önce.

Şimdi gelelim öze, unuttuğumuz bir şey var. Yıllardan bu yana sözlü edebiyatın bize en güzel mirası olan masallarımız. Masallar toplum içinde iyileştirici bir yapıya sahiptir. Zira masal terapi adlı bir alan ortaya atıldı. Masallar bizim kültürümüzde var olan şeyler. Köy köy gezen masal anaları/ataları vardı eskiden. Şimdi ise masal anlatıcıları bu iş için eğitim alır durumda. Masallar ben düşüncesinden çıkıp biz düşüncesiyle bizleri birbirimize bağlayan bir köprü aslında. Biz bilinciyle hareket etmek şu sıralar ne kadar da önem kazandı bir düşünsenize. Maske takmayan birine dönüp kendini düşünmüyorsan, başkalarını düşün der olduk.

Hepimizin içinde bir anlatıcı var aslında. Hepimiz ortak bir bilinçle anlatmaya, dinlemeye, şifalanmaya ihtiyaç duyuyoruz. İşte Ayşegül Dede’nin bu kitabı “Ne anlatayım? Nasıl anlatayım? Ne zaman anlatayım? Kime anlatayım? Nerede ve nasıl bir ortamda anlatayım?” gibi birçok sorunuza açık cevaplar sunan bir kitap.

Ben okurken hem bilgilendim hem de eğlendim. Kitabın içinde hem masal dinlemek için link (QR) kodu hem de masallardan sonra oynanabilecek oyunlar var. Çocuklarla çalışıyorsanız, ebeveynseniz veya masal anlatmak istiyorum diyorsanız bu kitap mutlaka kütüphanenizde olması gereken bir başucu kitabı.

Anlayalım, özümseyelim, anlatalım sevgili okur.

Anlamaya ve anlatmaya en çok ihtiyacımız olan bu zamanda masallar bizleri şifalandırsın; ruhumuzu, özümüze bize çevirsin.

Pınar KIRKULAK


Kitap İçin TIKLAYINIZ

Bültene Kayıt Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir