BEN ORADA DEĞİLDİM -Üstelik Siz de Yoktunuz – Burak Aksak

Merhaba sevgili okur,

Öykü okumayı sevenler -benim gibi- bir araya gelsin güzel bir kitaptan bahsedeceğim sizlere. Leyla ile Mecnun, Ben de Özledim, Kara Bela, Bana Masal Anlatma deyince ortak paydada buluşacağız şimdi. Evet, Burak Aksak! Bu ay senarist ve yönetmen olan Burak Aksak’ın “Ben Orada Değildim – Üstelik Siz de Yoktunuz” adlı kitabından söz edeceğim sizlere.

Oldum olası severim insanların yaşam hikâyelerini, biyografilerini okumayı. Hepsinden sonra içimizde bir kıvılcım olur ya hani: Ben de yapabilirim. İşte bu kitap, alışılmışın dışında bir biyografi! Bunu ben söylemiyorum, yazarımız önsözde bunu alenen hepimize fısıldıyor.

Burak Aksak’ın dizi ve filmlerini bilenler, OT Dergisindeki yazılarını takip edenler tarzına zaten alışıktır. Kitabı elime aldığımda kısa öyküler okuyacağımı düşünmüştüm ancak aklımda uyanan şey şu oldu: Evet, bu bulmaca şeklinde oluşturulmuş bir biyografi aslında. ‘Ferdi Tayfur’un şarkılarını neden bu kadar kullandı dizilerinde?’ soruma da kendimce bir cevap buldum, dedim ya bir tür bulmaca şeklinde hazırlanmış bir biyografi. Kafamda yazara dair birçok soru uyandırdı. Hayatına dair birçok şeyi merak ettim.  İkinci merak sorum ise: İlhamın kaynağı hayattaki herhangi bir şey olabiliyorsa neden eserlerin sayısı bu kadar az? Düşünmek kolay elbette, ancak yazının başına oturunca insan bir kalakalıyor ya hani, bir sürü iyi yazar varken ben yazsam kim okur diye düşünüyor belki insanlar kim bilir. Kitabın bende uyandırdığı birçok merak sorusu var elbette ancak şimdi kitaba geçelim.

Kitapta yazarımız hem durum hem olay öykülerine yer vermiş. İçinde 36 tane öykü var ve her biri birbirinden farklı konularda sorular oluşturuyor zihnimizde. Ben yazarın üslubunu seviyorum ve tarzına alışkınım, benim gibi Aksak hayranı olanlar eminim bu kitabı da çok sevecektir. Aldığınıza pişman olmayacağınız bir kitap. Yazarın hayatından küçük parçalar hikâyelerin içine kahramanların yüreklerine yerleştirilmiş gibi. Bulmaca çözecek kadar sabırlı olanlar çok eğlenecekler.

İşte kitaba da adını veren öyküden küçük bir alıntı:

“Ben bu dünyanın düzenini değiştirecek olanım. Kahramanlarınızı öldürmeye geldim. Çünkü nerede bir kahraman varsa orada zulüm de vardır. Zulmü meşrulaştırma çabalarıdır tüm kahramanlık hikâyeleri. Kahramanlarınızı öldürün. Ya da bırakın bunu sizin yerinize ben yapayım. Ama öncelikle, fazla akbili olan var mı?”

Devamı sizin avuçlarınızda. Burak Aksak’ın tarzını seven herkese açık çağrıdır: Bu kitabı mutlaka okuyun! Burak Aksak’ı hiç okumamış olanlara çağrım ise: Bu kitapla başlayın!

Sevgili okur, hayat her zaman yüzümüze gülmez. Acılarımızı ve kayıplarımızı da doyasıya yaşamalıyız. Hani bilindik bir söz vardır ya kavuşsalardı masal olurdu kavuşamadılar hayat oldu. İşte bu kitap hayatın içinden, kaldırım taşlarının arasından size seslenen minik bir çiçek. Onu koklayın.

Sevgilerimle…

Pınar KIRKULAK


Kitap İçin TIKLAYINIZ

Bültene Kayıt Olun

3 thoughts on “Ben Orda Değildim -Üstelik Siz de Yoktunuz

  1. Pınarcım öncelikle ellerine sağlık… Yazını keyifle okudum. Kitabı çok merak ettim. En kısa zamanda okuyacağım. Önerin çok teşekkür ederim. Devamını beklerim. Sevgiler…

  2. Burak Aksak’ın Leyla ile Mecnun kitabını okumuştum. Gerçekten güzel bir üslubu var.Bu kitabını da mutlaka okumalıyım sizin yazınızdan evvel görmemiştim kitabı teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık…

  3. Çok teşekkür ederim. İlginizi çektiyse ne mutlu bana. Okuyunca da yorumlarınızı bekliyorum. ❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir