OLAY ŞÖYLE OLDU – Ayşen Şahin

Merhaba sevgili okur,

Bu ay sizinle kısa öykülerden oluşan içimize dokunan üzerine düşüneceğimiz birçok şey için fırsat veren bir öykü kitabından bahsedeceğim. Kitabın içinde 45 kısa öykü yer alıyor.

Ayşen Şahin bir gazeteci yazar. Uzun süredir takip ediyor olmamın verdiği bir tanışmışlık hissi ile okudum öykülerini. Duygularımın bir deniz gibi kabardığı bir süreç yaşadım okuma boyunca. Kimi zaman Ayşen’in anlattığı geçmişte kendi geçmişimi gördüm, kimi zaman en yakın arkadaşımın yaşadıklarını. Bazen boğazım düğüm düğüm uzaktan baktım yaşadıklarıma, kimi zaman yaşadıklarıma öfkelendiğim günlerin hırsıyla karşılaştım satırlarda. Bu satırların hiçbiri uzak değildi bana. Hikâyelerden neden bu kadar etkilendiğime bir cevap buldum ben bu kitapla. Hiçbir yazara ismiyle hitap etmedim ama Ayşen yaşadıklarıma tanık olmuş, benimle birlikte yaşamış bir arkadaş gibi bana ve ben ona bu yazıda adıyla hitap edeceğim.

Ayşen’in anlattığı öyküler bizim öykülerimiz, anlattığı duygular bizim duygularımız, etkileyen karakterler etrafımızdaki insanlardan uzak değil. Kitabın dili oldukça yalın ve akıcı. Ele aldığı öykülere bakış açısı kendine has. Kendine ait tarzıyla anlattığı ve yazılarını okuyanların, sosyal medya hesaplarını takip edenlerin çok da yabancı olmayacağı bir çekim gücü var.

Bu hikayelerin birçoğu etkileyiciydi ancak kitaba adını veren ve “Olay şöyle oldu hakim bey…” cümlesiyle başlayan öykü kalbimi delip geçti. Ayşen düzen içindeki düzensizlikleri, düzen içindeki adaletsizlikleri, adaletsizliklerin insanlar üzerinde yarattığı hayal kırıklığı, öfke, çaresizlik vb. duyguları öyle güzel ele almış ki… Onu okuyan herkes içinde isyan etmek isteyen yanlarına dokunan bir kıvılcım hissedecek.

Kiraz mevsimini bir de Ayşen’in satırlarından okuyun derim. Yaşadığımız birçok şeyin etkisi bu kitapta bir tepki olarak yükseltiyor sesini. Mevsim isimleriyle dörde böldüğü bu kitap bakalım duygularınızı kaça bölecek ve hissettiğiniz bu duygulara isim verebilecek misiniz?

Bu kitap öfkeden dişini, yumruğunu sıkanların, boğazında bir düğüm takılıp da yutkunamayanların, ne olacak bu memleketin hali diyerek sokaktaki vatandaşın acısını sahiplenenlerin ve sırf bu yüzden uykusu kaçanların, arka sokaklarda heba olan çocukların acısını görüp elinden gelmeyen şeylerden dolayı hicap duyanların kitabı. Onu sahiplenin, raflarda kalmasın.

Kitabın içeriği çok farklı olmasa da bunu Ayşen’in satırlarıyla şahitlik etmek ayrı bir deneyim olacak eminim.

Sevgiyle kal sevgili okur.

Pınar KIRKULAK


Bültene Kayıt Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir