İYİLİK SENDE – Ayşe Tolga

Merhaba sevgili okur,

Her boyutta iyileşmeye, ruhsal, bedensel ve zihinsel şifa ile iyi olmaya hazır mısınız?

İyi olmanın sadece bedensel iyi olma halinin olmadığının artık hepimiz farkındayız ve bunu yadsıyamayız. Alternatif tıp yaklaşımları ve ülkemizde var olan aktar kültürü bunun en güzel göstergesidir.

Bu kitapla tanışmam bir tesadüf değildir ancak her boyutta iyi olma ve özellikle ruhsal ve zihinsel iyi olma haline kafayı taktığım ve üzerine düşündüğüm meditasyonlar ve aromaterapi ile tanıştığım süreçte bu kitabı okumaya başlamam tamamen tesadüf veya bilinçdışımın farkında olarak beni yönlendirmesiydi.

Öncelikle Ayşe Tolga oyuncu olmasının yanı sıra alternatif tıbbın alanına, aromaterapi, masaj, meditasyon ve çeşitli alanlara ilgisi olan ve danışmanlık veren bir yaşam koçu oldu adeta. Kitabın ve meditasyonlarının ardından söylediğim şey ise iyi ki bu yolda yürümeye ve bizlere de rehberlik etmeye başlamış.

Ayşe Tolga bu kitabında iyi olma halini bütüncül bir yaklaşımla incelemiş ve bütüncül bir yaklaşımla çeşitli metotları bize sunmuş. Elbette sadece bu kitapla bitmeyecektir iyi bir yaşam yolunda yürümek için bu kitapta kulağımıza kaçan kar suyunu biraz daha ilerletmek için bu alanda daha fazla okuma yapmak ve çalışmalara katılmak gerektiğini düşünüyorum.

Bu kitapla birlikte titreşimin hayatımızdaki iyileştirici etkisini, müziğin zihnimize ve bedenimize neler yapabildiğini okuyacaksınız. Hangi frekans bize nasıl etki ediyor? Ne demişti Nikola Tesla “Eğer evrenin sırlarını bulmak istiyorsan, enerji, frekans ve titreşimi düşün.” Her insanın bir evren olduğunu nice insan-ı kâmil olma makamındaki arifler söylemişti. Özün özüdür insan ve özünü bulma yolculuğudur bu dünya okulu. İnsan evrenin bir temsili ise titreşim, enerji ve frekans kendi sırlarımızı, sınırlarımızı bulmak için önemli bir ipucudur. Farkında olunca her şey daha kolay ve daha güzel, tıpkı bir su gibi akıyor. Titreşim tıbbı bölümü kesinlikle okunması ve özümsenerek hayata uyarlanarak uygulanması gereken bir bölüm.

Suyun hayatımızdaki önemini vücudumuzun bir kısmının su olması sözlerinin sığlığından alıp derinine taşıyan kadim bir bölüm var bu kitapta. Susuzluğun hastalıklara, depresyona, uykuya, hafızaya, genç kalmaya, kemiklere, kanımıza, mutluluğumuza nasıl etki ettiğinden, suyu nasıl tüketmemiz gerektiğinden, suyun frekansından ve suyun hafızasından, ezcümle suyun öteki yüzünden bahsediyor. Çeşitli kaynaklara atıflar yapılması da bu kitabın sadece kişisel gelişim değil aynı zamanda bir inceleme ve araştırma kitabı olduğunun da göstergesi niteliğindedir.

Gıda stoklarını kontrol eden küresel güçlerin müdahaleleri, bir dolu genetiği değiştirilmiş besin ve zirai ilaçlarla zehirlenen topraklarımız göz önüne alındığında beslendiğimizi zannettiğimiz bir gerçek. Oysa beslenme hakkımızı almak ve doğru beslenmek için çaba harcamak ve araştırmak ne yediğimizi bilmek çok önemli. Ne yiyorsak o oluyoruz çünkü.  Bu sadece besin olarak geçerli değil içtiğimiz su, tükettiğimiz kitaplar, tükettiğimiz veya maruz kaldığımız enerjiler, fikirler ve negatiflikler hepsi bizi biz yapan şeylerse bunların hepsini araştırıp inceleyerek, eleştirerek hayatımıza dâhil etmemiz gerekiyor.

Uyku düzeni ve uykusuzluk üzerine öyle güzel şeyler yazılmış ki bu kitapta… Vücudumuzu neden uykuya borçlandırmamalıyız, neden uykusuz kaldığımızda tahammül seviyemiz düşüyor, neden dikkat ve odaklanma azalıyor, neden, neden, neden… Birçok sorunuzun cevabı işte bu bölümde. Uykusuzluk yaşayanlar için ise nefes egzersizleri ile bize destek oluyor. Denedim, gayet başarılı. J

Bir öğretmenim şunu söylerdi “Hareket Berekettir.”. Ayşe Tolga da paralel bir şekilde şunu söylüyor: “Hayat Harekettir.” Bu iki güzel insanın sözlerini birleştirerek şunu söylemeliyim, ‘Eğer hayatımızda bereket istiyorsak önce hareket etmeliyiz.’. Bisiklet, yürüyüş, koşu, bedenin mesajlarına kulak verme, sınırlarını bilme, görme ve kendi sınırını aşabilmek için kendine fırsat verme işte hayatta neler yapabileceğinizi ve kendinizi sınamanızın en güzel yolları bunlar.

Kitabın bir diğer bölümünde çeşitli uygulamalardan bahsediyor değerli yazarımız Ayşe Tolga.

*Aromaterapi nedir, etkileri nelerdir? Nasıl uygulanır?

*Fitoterapi nedir, etkileri nelerdir? Nasıl uygulanır? Fitoterapide hangi bitkiler nasıl kullanılır?

*Masaj nedir? Masaj çeşitleri nelerdir? Hangi masaj benim için uygun olur?

*Yoga nedir? Yoga sadece bedensel bir rahatlama mı sağlar?

*Detoks nedir? Neden ve nasıl uygulanır? Detoks sadece toksinlerden uzak durmak mıdır? Ekstra dikkat etmem gereken ve uygulamam gereken neler var?

*Nefes, meditasyon, olumlama, mandala, dua, kahkaha gibi çeşitli yöntemlerin iyi olma halimize etkisi nedir?

*Biyohacking yaklaşımları ve yöntemleri nelerdir?

Bütün bu sorulara cevap bulabileceğiniz bir hazine bu kitap. Size bir kapı aralayacak ve bu kapıdan geçmek isterseniz kaynakçası ile de yolculuğunuzda yanınızda olacak. Buraya kadar sabırla okuduysanız ve içinizde bir merak kıvılcımı ateşlendiyse eğer hadi siz de gelin İYİ YAŞAMA DAVET VAR.

Esenlikle kal sevgili okur.

Pınar KIRKULAK


Kitap İçin TIKLAYINIZ

Bültene Kayıt Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir