MÜHÜRLÜ ZARF – Pürlen Kıyat Karakuş

“Her şey vaktini beklemişti… Ne gül vaktinden önce açmış ne güneş vaktinden önce doğmuştu. Beklemişti. Onun olan ona gelmişti.” S.231

            Merhaba yolu okumak ve paylaşmaktan geçen sevgili kitap dostlarım,

            Size bu ay öyle bir kitapla geldim ki… Tek solukta okuyacağınız ve elinizden bir an bırakmak istemeyeceğiniz bir kitap. Benim için de ayrıca değerli olan Pürlen Kıyat Karakuş’un Mühürlü Zarf adlı romanı ile kavuştum.

            İlk olarak kitabın dilinden kısaca söz etmek gerekirse oldukça akıcı ve güncel bir dil ile yazılmış bir roman. Okurken içimde uyanan his, değerli yazarımızla karşılıklı bir kahve içerken edilen sıcacık bir sohbet gibiydi. Kurgunun tamamen içindeydim ve çok yakından tanıdığım bir ailenin anılarını yâd edercesine kurulan bir paylaşım ağıydı adeta. Öyle ki kitabın başarısı da buradan geliyor. Karakterleri öyle yakından tanımış ki yazarımız bunu okurken çok net görüyoruz. Karakterlerle birlikte öyle içten zaman geçirilmiş ki bu durum romanın kurgusuna çok güzel işlenmiş.

            Bazı kitaplar vardır okunmak için zamanını bekler. Okur doğru zaman olup olmadığını bilmeden alır eline ve hasret kaldığı kurgu ile kucaklaşır. İşte bu kitap benim hasret kaldığım kitapmış meğer.

            Başarılı bir pilot olan Kartal ve Hüma’nın aşkı ile başlayan hikâye bize hikâyelerimizin sadece bizim hikâyelerimiz olmadığını gösteriyor. Bir süredir ‘birin ve bütünün hayrı’na inanan ve daha çok öze dönmeye çalışan biri olarak bu kurgu benim arayışımda çok önemli bir liman oldu. Hayatta hiçbir şeyin tesadüf olmadığına inananlardansanız, birin-bütünün hayrına inananlardansanız, metafizik güçleri merak edenlerdenseniz kesinlikle bu kitap size de çok iyi gelecek. Kitapta ayrıca Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan, Eoka’dan, Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki duruşundan, Kıbrıs Türkleri ile Rumların arasındaki durumlardan da söz edilmiş. İşte asıl hayran olduğum konu tam olarak burası. Bir bilgi var kitapta ancak bu size dikte edilmeden kurguya öyle güzel nakışlanmış ki asla yavan kalmıyor. Kurguda tamamen ustaca çalışılmış ve taş taş üstüne konarak başarılı bir eser koyulmuş ortaya.

            Kitabı okurken aklımda onu birine hediye etme fikri yoktu ancak kitap biterken yazar beni öyle bir noktadan yakaladı ki benim için Hüma olan cennet kuşumla bir hafta önce kavuşmuş (tanışmış) olmanın mutluluğuyla kitabı ona armağan ettim. Dilerim sizler de okuyup Hüma’nızı bulur ve onlarla mutlaka bu kitabı paylaşırsınız.

            Değerli yazarımızın diğer kitaplarına ulaşmak isterseniz:

            *Kırmızı Gece

            *Kahramanlar Sadece Masallarda Olmaz

            *Benim Küçük Kalbim

            Sevdiğim kitapları siz kitap dostlarımla paylaşmak benim için hep bir heyecan ve neşe kaynağı olmanın yanında ayrı bir sevgi bağının köklerini güçlendiriyor. Bu kez size büyük bir heyecanla seslendim. Mühürlü Zarf’ı okuyun, hayatınızda cereyan eden her duruma ve olaya bir de bu gözle bakın istedim. Hiçbir şey tesadüf değil sevgili okur. Bugün sizlerin bu yazıyı okuyor olmanız da, benim hasret kaldığım bu kitaba kavuşmuş olmam da.

            Nice paylaşımlarda buluşmak üzere hoşça kalın, dostça kalın, sevgi bağıyla kalın. Maksat okumak, maksat yaşamak, maksat kitap, maksat sevgiyi güçlendirmek olsun.

            Sevgilerimle…

     Pınar KIRKULAK


Bültene Kayıt Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir