BİLGE’NİN ZAMAN YOLCULUĞU SERİSİ

Merhaba sevgili okur,

Bugün sizlere yepyeni bir seri ile geldim. Seri tam altı kitaptan oluşuyor. Okul öncesi çocuklarımıza hitap eden bu serinin tamamı zaman, zaman kontrolü, zamanla ilgili diğer kavramları içermektedir. Şimdi sırasıyla serinin kitapları hakkında kısacık bilgiler vereceğim.

Serinin ilk kitabı: “Bilge Zamanı Arıyor”

İlk kitapta kafası zaman konusunda karışan kahramanımız Bilge zamanı aramak üzere yola çıkıyor. Zamanı gösteren saatlerin olduğu saatçide alıyor soluğu ve macera başlıyor.

Serinin ikinci kitabı: “Yol Arkadaşım Zizi”

Serinin ikinci kitabında günlük yaşamdaki rutinlerimiz ele alınıyor. Zaman yönetimi ve sorumlulukların yer aldığı kitapta Bilge’nin macerasının sonunda keşfettiği şeyler var.

Serinin üçüncü kitabı: “Yol Arkadaşım İlgi”

Bilge bu kitapta günlük işleri kolaylaştırmanın mümkün olduğunu fark ediyor. Rutinleri ve zamanı yönetmenin hayatı nasıl kolaylaştırdığını fark ediyor. Tabi bunu keşfetmek için bazı deneyimler yaşıyor Bilge.

Serinin dördüncü kitabı: “Yol Arkadaşım Simo”

Bu kitapta bir beceriyi öğrenirken zamanın etkisini ve önemini keşfediyor Bilge. Bu süreçte doğanın da zamanı olduğunu, doğadaki birçok canlının da bazı beceriler için zamana ihtiyacı olduğunu keşfediyor.

Serinin beşinci kitabı: “Yol Arkadaşım Mori”

Bu kitapta Bilge zamanın insan ve doğa üzerindeki etkisini, insanların zamanla büyüdüğünü görüyor. Peki geçmiş ile gelecek arasında doğanın başına neler geliyor? İnsanların bu sürece etkileri neler olabilir? Şimdide kalırken eğlenmenin, öğrenmenin ve çabalamanın önemini fark ediyor Bilge.

Serinin altıncı kitabı: “Yol Arkadaşım Kiki ve Tobi”

Bu kitapta zaman uzayıp kısalıyor. Bilge de uzayan zamanla ne yapacağını bilemiyor. Zamanın sıkıntıdan patladığını düşünen Bilge arkadaşlarının yanında zamanın nasıl geçtiğini keşfediyor.

Öykülerin bittiği yerde ise etkinlikler başlıyor. Etkinlikler için karekodlar sizleri YouTube’taki etkinlik videolarına yönlendiriyor.  Kitapların editörlüğünü Gazi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Safiye Sarıcı Bulut, çizimlerini ise Berk Öztürk yapmıştır. Müziklerin bestelenmesi ve alt yapı için sevgili Evren Şen’den destek alınmıştır. Kitapları hazırlayan yazarlar; Uzman psikolojik danışmanlar Selma Tekin, Gamze Temeloğlu, Percihan Zengin ve okul öncesi öğretmenleri Derya Çelik Özkan ve Pınar İlhan Kırkulak. Evet yazarlardan biri benim. J

Psikolojik danışman ve okul öncesi öğretmenlerinin işbirliği ile hazırlanan bu seride her birimiz özveri ile çalıştık.  Kitaplarda hem okul öncesi hem de rehberlik alanından kavram ve kazanımlar yer almıştır. Zaman kavramı okul öncesi çocukları için anlaşılması karmaşık ve uzun süren bir konudur. Araştırmalar da bunu ortaya koymaktadır. Tam da bu noktadan hareketle bu serinin okul öncesi öğretmenlerine, ebeveynlere ve elbette çocuklarımıza bu süreci kolaylaştıracaktır. Etkinliklerle çocukların sadece dil gelişimi, sosyal ve duygusal gelişimi değil aynı zamanda bilişsel gelişim, öz-bakım becerileri ve motor becerileri desteklemektedir.

Son olarak alandaki zor bir konuya temas ettik ve umarım yardımcı bir kaynak olur. Kitap kapaklarında her birimizin tek tek adı yazsa da hepimizin her kitapta dokunuşlarımız oldu ve güzel bir iş çıkarmanın sevincini yaşıyoruz. Dilerim nice çocuğa ulaşır kitaplarımız. Bilge’nin yeni yol arkadaşları olmaya hazır mısınız?

Sevgiyle, merakla, içinizdeki çocuğa temas ederek kalın sevgili okur. Hoşça kalın.

Pınar İLHAN KIRKULAK


Bültene Kayıt Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir