UFUK ZAFER ADA

Merhaba…

Ben, ruhu kitaplarla koşan beden eğitimi ve spor öğretmeniyim.

Sonsuz bir yol açtım kendime hayatta. Kendimi görene kadar görebileceğim tüm ülkeleri görüp; kendimi tanıyana kadar okuyabileceğim tüm kitapları okuyacağım.

Bir kitabı okumaya başladığımda, o kitabın her karakteri beni karşılayıp gökyüzüne uzanan bir merdivenin basamakları oluyor. O merdivenin sonunda, iki yıldızın arasına bir salıncak kurup duygularımı ve hayallerimi sallıyorum; başka ihtimallerin, başka umutların dünyasına… Hisler, sisler gibidir… Hislerimin ve duygularımın düşünsel karşılığını, kitapların rehberliğinde buluyorum.

Tek yaşıyorum fakat evde yalnız değilim. Okuduğum kitapta beni etkileyen, ruhumda iz bırakan karakterin içime işlenen çizgilerini boş beyaz bir maskeye boyayarak o karakteri somutlaştırıyorum. Karakterlerin ebeveynleri kitaplar ve o karakterlerle geniş bir aileye sahibim.

Kütüphanemde genellikle roman, öykü, şiir, araştırma-inceleme, çizgi roman ve deneme türünde kitaplar mevcut… Edebiyat, sonsuz bir orman… Bazen, bir tür ağacın gölgesinde bu ormanın diğer güzelliklerini göremeyebiliyoruz. Burada bulunma amacım da ortak paydası edebiyat olan tüm okurlara, edebiyatın her türünden pay almış kitapları tanıtmak ve sunmak. Cümlelerinin altını çizerek okuduğumuz kitaplar, sahiplendiğimiz kitaplardır. Maksat Okumak bir nevi sahaf… Bu sahafta sahiplendiğim kitapların arka bahçesine götüreceğim sizleri…

Yakamozunu daha kaybetmemiş bir denize bakan terk edilmiş plaklar deposunda, bir deniz kabuğu gibidir kitap kulaklarınız da hayatın sesleri yankılanır ruhunuzda…

Bültene Kayıt Olun